Cyklus přednášek ,,Světit a slavit,,

mapa není k dispozici

Datum / čas
25/10/2019 - 17/01/2020
19:00 - 20:30

Místo konání
Římskokatolická farnost Veselí nad Moravou

Kategorie

Tématické zařazení: kostely, ostatní akce, posezení, povídání, přednáška


V letošním roce si místní farnost připomíná výročí 280 let od posvěcení kostela sv. Andělů strážných.   Existují témata, která s tak významnou stavbou souvisejí a proto nabízíme několik přednášek v následujících měsících. Určitě budou zajímat studenty, učitele dějepisu, zájemce o historii našeho města  a všechny, kdo mají zájem o kulturu ve Veselí. Pod heslem „Světit a slavit“ se plánují přednášky vždy v pátek v 19 hodin v učebně na faře. Program a témata budou následující:

25. října 2019 / P. Ondřej Poštulka  –  KOSTEL, MÍSTO SETKÁNÍ S BOHEM

„Může Bůh opravdu sídlit na zemi, když nebesa, ba ani nebesa nebes tě nemohou pojmout, natož tento dům, který jsem vybudoval?“ (Král Šalamoun).  „Chrám je domem Božím, ctěte jej jako místo setkání se společným Otcem. Budova kostela je symbolem společenství církve.“ (Papež Jan Pavel II.) Jakým způsobem vstupuji do kostela? Jaký význam má kostel pro křesťana?  Co v jeho prostoru můžeme vidět a jak vznikl? Pojďme se krátce zastavit a zamyslet se nad těmito tématy.

8. listopadu 2019 / MUDr. Josef Tillich –  NAŠE POUŤ DO SANTIAGO DE COMPOSTELA V LÉTĚ 2018 

Pouť devíti poutníků ke sv. Jakubovi anglickou cestou – 6500 km autem, 110 km pěšky. Stavujeme se i v Padově, Grenoblu a Barceloně, rozjímáme na Konci světa, koupeme se v Lurdech a přespáváme u trapistů v Sept-Fons. Suchá středomořská krajina i nádherná zelená Galicie s eukalypty, hortenziemi a montbréciemi, hory i moře, noclehy a mše svaté pod širým nebem. Promítání a povídání Josefa Tillicha o tom, jak se i poněkud bláznivé sny mohou měnit ve skutečnost.

29. listopadu 2019 / Ing. Ant. Durna,  Ing. Ant. Studénka, Ing. Petr Hanáček PhD   –  PODZEMÍ KOSTELA PŘÍSTUPNÉ I NEPŘÍSTUPNÉ

V posledních letech vzniklo mnoho obrazové dokumentace při opravách a projekt  nepřístupného podzemí bude dokonce prezentován  v 3D projekci. Příprava probíhá v utajení, dají se očekávat novinky, data dosud nepublikovaná. Podíváme se pod dlažbu kostela na systém, který plní statické zadání,  větrání podzemí a původně byl pohřebištěm.

17. ledna 2020 / MUDr. Jiljí Minařík  –  DŮM BOŽÍ NEJENOM VE VESELÍ

V přednášce se nabízí několik krátkých prezentací o kostelech v nejbližším okolí našeho města. Jsou mezi nimi i některé novější stavby, často jezdíme kolem nich. Prezentace uvede  dost zajímavých pohledů i do interiérů, nabízí se možnost návštěvy a rozjímání na těchto místech.

Posted in Veselí nad Moravou.