Přednáška – POHANSTVÍ A KŘESŤANSTVÍ aneb NA CESTĚ OD PERUNA KE KRISTOVI

mapa není k dispozici

Datum / čas
06/02/2020
17:00 - 18:30

Místo konání
Společenský sál Ostrožská Nová Ves

Kategorie

Tématické zařazení: posezení, povídání, přednáška, víra


Poutavá přednáška doc. PhDr. Luďka Galušky o pohanství a křesťanství ve čtvrtek 6.února 2020 od 17:00 ve Společenském sále v Ostrožské Nové Vsi. Vstup zdarma.

doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc. (* 22. února 1960 Uherské Hradiště) je český archeolog, historik a publicista.

Dětství prožil v Ostrožské Nové Vsi, maturoval na Gymnáziu Uherské Hradiště.Je absolventem studia archeologie na Filozofické fakultě Komenského univerzity v Bratislavě se specializací na slovanskou archeologii. Je uznávaným odborníkem na období Velké Moravy a na etnogenezi Slovanů. Je zaměstnancem Moravského zemského muzea v Brně, vedoucím pracoviště slovanské archeologie a vedoucím archeologických výzkumů v lokalitách Staré Město, Hluk, Ostrožská Nová Ves, Modrá u Velehradu, hradisko svatého Klimenta u Osvětiman. Jako externista přednáší studentům na Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Je spoluautorem a vědeckým garantem projektu Archeologický skanzen Modrá – opevněné velkomoravské sídliště středního Pomoraví, realizovaného v roce 2004.
Je autorem 5 monografií, editorem nebo spoluautorem dalších 9 knih či reprezentačních sborníkových publikací a více než 250 vědeckých studií a recenzí s archeologickou tématikou.
Zaměřuje se na popularizaci vědy formou výstav a poutavých přednášek pro veřejnost. V roce 2005 obdržel ocenění od arcibiskupa olomouckého, msgre. Jana Graubnera, v roce 2008 Medaili svatého Václava za zásluhy o rozvoj Ostrožské Nové Vsi. V roce 2010 obdržel symbolický klíč od bran královského města Uherské Hradiště.
V roce 2013 získal v anketě Osobnost roku Zlínského kraje 2. místo. Ve volnu rád vyrazí na kole do okolí, zajímá se o kulturu, hraje také v hudební skupině Nezapomeň a Lončáci a spolu s nimi také s Horňáckou cimbálovou muzikou Petra Galečky z Lipova. Má dva ženaté syny, mladší je učitelem dějepisu a hudebních věd, starší je právníkem. Jeho rodiče stále žijí v Ostrožské Nové Vsi.

Posted in Ostrožská Nová Ves.