Blatnice pod Svatým Antonínkem

www.obecblatnice.cz | Blatnice pod Svatým Antonínkem 28, 696 71 Blatnice pod Svatým Antonínkem

Pokud se chcete pokochat krásou starých vinných sklepů, vinohradů a napít se jiskrného vína, navštivte obec Blatnici pod Svatým Antonínkem. Leží v úrodném kraji vinné révy jižní Moravy, jemuž od pradávna vévodí poslední výběžek Bílých Karpat – kopec svatého Antonínka – místo známých poutí.

Do Blatnice pod Svatým Antonínkem můžete přijet autobusem i vlakem. Vlakové nádraží je však asi dva kilometry od obce, je lepší přijet autobusem. Žije v ní přes 2100 obyvatel, najdete zde zdravotní středisko, kde sídlí praktický, zubní a dětský lékař, dále poštu, základní a mateřskou školu, lékárnu, farní úřad, nákupní středisko, dále prodejnu zahrádkářských potřeb, pekárnu a benzinovou pumpu. Více informací …

Aktuality z obce

Slavnosti vína a otevřených památek 2022

 

Aktualizace: 09.09.2022 17:45 – Slavnosti vína v Uherském Hradišti proběhnou za každého počasí!!!

Z důvodu počasí je pouze zrušen odpolední program našeho Mikroregionu, který se měl konat v parku Bastion.

https://slavnostivinauh.cz/akce_slavnosti/mikroregiony-se-predstavuji-ostrozsko-veselsko/

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jednou z nejvýznamnějších akcí svého druhu, která prezentuje bohatost a rozmanitost tradiční lidové kultury na Slovácku. Jejím dějištěm jsou otevřené historické památky královského města Uherského Hradiště, právem nazývaného slováckou metropolí.

Idea pořádat vinařské slavnosti navazuje na prvorepublikovou uherskohradišťskou tradici velkých národopisných výstav. Myšlenka rychle nalezla široký spontánní ohlas ve vinařských obcích a městech a Slovácké slavnosti vína a otevřených památek si tak i přes krátkou dobu své historické existence vysloužily prestižní a uznávané postavení.

Jedná se o ryze nekomerční přehlídku kulturního dědictví regionu, kterou pod odbornou garancí Klubu kultury Uherské Hradiště spolupořádají mikroregiony Staroměstsko, Ostrožsko – Veselsko, Východní Slovácko, Dolní Poolšaví, Za Moravú, Bílé Karpaty a Buchlov.
Do programu se zapojuje téměř stovka měst a obcí z okolí Uherského Hradiště, k nimž se připojují partnerská města Uherského Hradiště: Bridgewater (Velká Británie), Mayen (Německo), Sárvár (Maďarsko), Krosno (Polsko) a Skalica (Slovensko).

Historické jádro Uherského Hradiště se tak již od roku 2003 pravidelně druhý víkend v září proměňuje v jedno velké pódium, na němž se představují desítky folklorních souborů, cimbálových muzik i dechových kapel, a společně s ochutnávkou vín, burčáku a regionálních gurmánských specialit vytvářejí nezapomenutelný zážitek pro desetitisíce návštěvníků.

„Tanec je jako víno, zraje každým dalším představením.“
Alarmel Valli

Velkou zásluhu na úspěchu a popularitě celé akce mají i jedinečné historické památky, jimiž je královské město Uherské Hradiště (jež je hrdým nositelem titulu Historické město roku 2011) doslova poseto. Genius loci sakrálních i světských objektů, či objektů tradiční lidové architektury se tak u příležitosti Slováckách slavností vína a otevřených památek přirozeně a přitom vzácně snoubí s krásou slováckých krojů a stylovým kulturním programem.

TROCHA FOTEK Z FAŠANKU

Tak jako na Slovácku se umí veselit málokde! Nejen průvody masek, zabíjačka, hudba a zábava, ale i netradiční otužování v řece Moravě a kulturní vystoupení či bál v Ostrožské Lhotě. Pokud jste to nestihli nebo pokud si chcete fašankové veselice připomenout, nahlédněte na pár fotek z fašanku v regionu. Za fotky z Veselí děkujeme Vojtu Pešovi…

 

BLATNICE ZAŽILA JINÉ HODY

O víkendu 19. – 20.11. 2021 zažila Blatnice pod Svatým Antonínkem úplně jiné hody, než u nás na krásném a pohostinném Slovácku bývá zvykem. Bohužel byly také poznamenány aktuální coronavirovou situací. Co si ale obyvatelé Blatnice nenechali vzít, bylo tradiční stavění máje a hodová mše svatá.

Video ze stavění máje a hodové mše svaté:

https://www.facebook.com/udalostibrno/videos/305318908121835

Slovácké Slavnosti vína a otevřených památek 11. – 12. září 2021

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jedinečnou akcí, kde se po dva zářijové dny snoubí temperament lidových tradic a kultury, pestrost slováckých krojů a muziky s živelností a spontánní atmosférou.
Všechny fotografie našeho mikroregionu z dopoledního průvodu i z odpoledního programu naleznete na tomto odkazu: http://www.fotopn.cz/kultura/slavnosti_vina_2021/index.html 
 
Pokud si chcete připomenout atmosféru Slavností vína 2021, zhlédněte video od pana Petra Nedomy:

 

NAVALIS 2021 – pouť ke cti sv. Jana Nepomuckého

V letošním jubilejním roce, kdy si připomínáme 300 let od blahořečení nejznámější českého světce sv. Jana Nepomuckého, se vydali 15. května 2021 krojovaní zástupci z mikroregionu Ostrožsko-Veselsko na tradiční Svatojánské oslavy Navalis do Prahy. V předvečer světcova svátku se uskutečnila slavnostní bohoslužba v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava, kterou celebroval pražský arcibiskup Dominik Duka. Po ukončení mše svaté následovalo procesí s atributy světce nesenými našimi zástupci v krojích k místu na Karlově mostě, odkud byl sv. Jan svržen do řeky. Závěr celé slavnosti byl zakončen požehnáním na Křižovnickém náměstí, kde si získal velkou oblibu dechový orchestr ZUŠ Veselí nad Moravou, který nejenže doprovodil průvod, ale dokázal rozveselit všechny kolem jdoucí písničkami z našeho kraje. https://fb.watch/5B_e3yq1bR/

Vyvrcholením večera byl barokní koncert z pontonu řeky Vltavy.  Sv. Jan Nepomucký je významným patronem českého národa, je uctíván jako patron zpovědníků, ochránce vod a mostů. Můžeme se s ním setkat po celém světě na rozcestí a mostech, kde je nejčastěji vyobrazován jako kněz s křížem. V okamžiku, kdy procházelo procesí přes Karlův most, se v celém světě rozezněly zvony spojené s tímto světcem, které nás spojily a uctily jeho památku.

Posílení strategického řízení v Mikroregionu Ostrožsko-Veselsko

Aktuálně realizujeme projekt s názvem: „Posílení strategického řízení v Mikroregionu Ostrožsko-Veselsko“, který je spolufinancován z prostředků Evropské unie, Operačního programu Zaměstnanost.

Hlavním cílem projektu je zvýšení kvality veřejné správy v jednotlivých obcích Mikroregionu Ostrožsko-Veselsko prostřednictvím posílení strategického řízení v obcích v oblasti správy majetku a ve vybraných oblastech veřejných služeb (odpadové hospodářství, sucho, pasport zeleně, VO a dalších). 
V rámci projektu bude vytvořeno a následně zavedeno do praxe veřejné správy celkem 57 dokumentů.
Pasporty přispějí k lepší správě a evidenci majetku města. Ostatní strategické dokumenty definují cíle rozvoje jednotlivých oblastí a také nastíní způsoby, jak těchto cílů dosáhnout a zajistit tak komplexní rozvoj Mikroregionu Ostrožsko-Veselsko.
Vypracováním dokumentů dojde k optimalizaci finančních, kvalitativních i výkonnostních ukazatelů správy mikroregionu oproti současné situaci. Vytvořené dokumenty budou sloužit mikroregionu jako praktické nástroje řízení v rámci výkonu veřejné správy.

Datum zahájení projektu: 01.06.2020

Předpokládané ukončení: 30.09.2021

V současné době bude zahájeno zadávací řízení na zhotovitele pasportů a strategických dokumentů pro obce.

Děkovná pouť na Svatém Antonínku

V neděli 30. 8. 2020 poděkovali na Svatém Antonínku zástupci Mikroregionu Ostrožsko-Veselsko za úrodu a přijatá dobrodiní.
Krojované procesí vyšlo od farního kostela v Blatnici pod Svatým Antonínkem a od 10.30 sloužil hlavní mši svatou P. Jan Kotas, rektor kněžského semináře v Praze.
Bohoslužbu už tradičně doprovodila dechovka z Blatnice a smíšený pěvecký sbor ze Stříbrnic.
Po mši svaté se uskutečnilo společné zpívání starostů okolních obcí v doprovodu cimbálové muziky Fraj z Veselí nad Moravou. 

Motorkářská pouť na Antonínku

V sobotu 27. června 2020 se uskutečnila na kopci Svatého Antonína nad Blatnicí p. Sv. Ant. první motorkářská pouť.  Od 14 hodiny se sjížděli motorkáři ze širokého okolí a od 15 hodiny se konala mše svatá. Poté byly posvěceny motorky. Iniciátorkou této motopouti je paní Hana Brigita Reichsfeld z Charity v Uherském Hradišti, která uvedla: „Myšlenka uspořádat žehnání motorek mně přišla na mysl loňský rok hned z několika důvodů. Mám ráda motorky a poutní místo Svatý Antonínek, kde jako františkáni terciáři pořádáme v posledních letech několikrát ročně akce společně s bratry františkány z Uh. Hradiště. A především miluji Ježíše a vím, že chce dát své požehnání každému z nás, našim jízdám na motorkách, cestám…Oslovila jsem Br. Felixe Mária Žišku OFM, zda by nám jako kněz zprostředkoval toto požehnání – neváhal a ochotně přijal nabídku. Navštívili jsme společně motorkáře z blízkého motorkářského klubu Saint Anthony MC a tak se zrodila tato v pořadí 1. motorkářská pouť na Svatém Antonínku. Do organizace se potom zapojili i další motorkáři z Veselí nad Moravou, Kunovic a Uherského Hradiště. Hudebně doprovázela rodina Kamila Pavelky z Blatnice pod Svatým Antonínkem a jejich přátelé. Celá akce měla i charitativní rozměr, neboť jsme se rozhodli finančně podpořit 34 letého motorkáře Ivana Loveckého z Veselí nad Moravou, kterému se během okamžiku změnil celý život a po nehodě ochrnul. Přečíst celé …

Události

Atrakce obce

Střečkův kopec, přírodní památka

Významná geologická lokalita asi 1,5 km sv. od Blatnice, bezprostředně na vrcholu kóty Střečkův kopec (360,5 m n. m.) a 800 m vjv. od kostela Sv. Antonínek. Jedná se o jámový lůmek o obvodu 30 m a hloubce maximálně 4 m sloužící v minulosti k příležitostné těžbě kameniva.Přečíst celé …

Blatnické muzeum

Muzeum v Blatnici pod Svatým Antonínkem vzniklo po dvouleté přípravě. Především díky dvěma obětavým ženám, Marii Perutkové a Zdislavě Kuřinové. Od té doby prostory muzea v budově tamní mateřské školy, kde místní představují a připomínají život Blatničanů v minulosti, navštěvuje stále mnoho zájemců, turistů a obdivovatelů.Přečíst celé …

Svatý Antonínek

Kopec svatého Antonínka s kaplí sv. Antonína Paduánského (lidově zvaný Antonínek) je poutním místem, ale je především srdcem Ostrožska, kde každý den nachází při procházce klid desítky lidí, kteří na tuto horu přichází.Přečíst celé …