Blatnice pod Svatým Antonínkem
František Hána (1804 – 1877) a jeho syn Josef Hána (1842 – 1917)
Do Blatnice pod Svatým Antonínkem přišel jejich rod ze Starých Hutí pod hradem Buchlovem. Třetí syn Jana a Anny Hahnových – František – viděl ruční práci v hutích, kam chodil s otcem mlet vápenec, a začal malovat na sklo.
Rodina Hánova se v roce 1829 usadila v Blatničce v domě čp. 50, synovi Františkovi otec zakoupil dům čp. 55 v Blatnici. Zde údajně maloval nejen sklo, ale postupně se zabýval také malbou na dřevěný nábytek, plech a věnoval se i malbě nástěnné. Sklo kupoval od Žida ze Bzence, který pro zboží zajížděl do Glashütten a Koryčan a své výrobky prodával na jarmarcích.
V Bzenci se svobodný František Hána potkal s Josefou Blažkovou, dcerou kloboučníka Josefa Blažka a Františky Saidové z Veselí (dcery měšťana Martina Saida z Veselí). V kostele sv. Jana Křtitele měli roku 1835 svatbu. Jako zdroj obživy tehdy v matrice František uvedl, že je malíř. Vychovávali čtyři děti, čtvrtým byl syn Josef (20. 3. 1842, Blatnice čp. 55 – 20. 4. 1917), v Blatnici známý jako kostelník a pantáta maléř.
Blatnička
Boršice u Blatnice
Žena, která měla silný vztah díla ke Slovácku. Sběratelka a upravovatelka lidových písní, tvořila umělecké výšivky a předměty. Byla také prozaička a knihovnice.
Malíř figuralista, narodil se a zemřel v Praze, ale maloval v Boršicích u Blatnice.
Hluk
Prozaik, autor životopisných románů z uměleckého prostředí, dramatik, básník, autor prací pro děti a rozhlasových her, operní a operetní textař, filmový a televizní dramaturg a scenárista. Je čestným občanem města Hluk, ke kterému měl velmi srdečný vztah. Mimo jiné napsal román Na dolinách svítá, který zdomácněl v lidových vrstvách, jejichž dobrovolnou prací došlo k znovu vybudování tvrze v Hluku, rodišti Františkova otce.
Méně známým, ale neméně významným je i jeho otec František Kožík. Byl předsedou Státního soudu v Brně a člen výboru Čs. obce sokolské. V roce 1925 byl vůdčím duchem Národopisných svátků Moravy v Praze, kde Hlučané předvedli „Jízdu králů“.
Oblíbenými motivy jeho obrazů bylo okolí tvrze, pole a stráně okolo Hluku, zákoutí potoka Okluky. Jeho obrazy z přírody i ze života lidu dokazují, jak hluboce se sžil s hluckým prostředím.
V roce 1945 odešel do Olomouce. V roce 1952 se stal předsedou Krajského střediska výtvarných umělců v Olomouci. Jeho další tvorba byla poplatná komunistické ideologii. Maloval stavby socialismu, hranickou cementárnu, rozorávání mezí a jiné.
Do Hluku přišel v roce 1922 jako druhý ředitel Měšťanské školy. Zde se oženil s Antonínou Kožíkovou. V Hluku velmi horlivě pracoval pro postavení budovy Měšťanské školy, která byla otevřena 28. září 1930. Od roku 1926 do 1939 vedl obecní kroniku. Velmi se zajímal o dějiny Hluku. Jeho diplomovou prací byla kniha „Slovácké městečko Hluk“, která jeho přičiněním také vyšla knižně nákladem 500 výtisků.
V Hluku působil do roku 1939, poté odešel do Kunovic a nakonec do Ostravy, kde zemřel.
V 50. letech neohroženě bojoval proti zvůli komunistického režimu. Poté, co přečetl z kazatelny pastýřský list útočící na vládnoucí bolševickou garnituru, byl na něho vydán zatykač. Když ho přišla STB zatknout, podařilo se mu uniknout. Nějakou dobu se pak skrýval v Uherském Brodě a Buchlovicích. Z Rakouska, kam ho tajně převezli přátelé, se dostal do Argentiny. Tam také zemřel.
Vděční pamětníci mu věnovali pamětní desku, která je umístěna na hluckém hřbitově.
Po studiu na právnické fakultě Komenského univerzity v Bratislavě (1950-52) absolvoval v letech 1952-57 Diplomatický institut v Pekingu. V letech 1965-69 vykonával externí vědeckou aspiranturu na Právnické fakultě UKo v Bratislavě, kde také 1968 získal akademický titul JUDr. Dne 23. 4. 1997 mu byl Vědeckou radou Diplomatického institutu v Pekingu udělen titul profesor-konzultant.
Ostrožská Lhota
Narodil v domě č. 28 v jako pátý ze šesti dětí rodičů Martina Šuránka a Anny. V dětství matka zemřela, když mu bylo pouhých 10 let. Po studiích na obecné škole v Ostrožské Lhotě a měšťanské škole v blízkém Uherském Ostrohu, pak studoval v Uherském Hradišti, kde žil v podnájmu a studoval na místním gymnáziu. Po maturitě v roce 1922 studoval bohosloví na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, na kněze byl vysvěcen 5. července 1926.
Zemřel v nemocnici v Petřkovicích a pochován byl do kněžského hrobu na hřbitově v rodné Ostrožské Lhotě.
Ostrožská Nová Ves
Místní rodák ThDr. František Botek prokázal léčivý účinek pramenů sirné vody, vyvěrajících v bažině nedaleko obce. Překladatel z latiny. Vydal knihu Facta loquuntur (1903).
Akademický sochař.
Rodák z Ostrožské Nové Vsi. Archeolog Moravského zemského muzea Brno. Od 80. let 20. století sleduje problematiku osídlení katastru Ostrožské Nové Vsi, přičemž realizoval řadu záchranných výzkumů. Autor mnoha vědeckých statí a monografií s tématikou Velké Moravy a etnogeneze Slovanů, populárně-odborných prací regionálního charakteru, také výstav a expozic realizovaných jak doma, tak v zahraničí.
Slovanský etnograf a dialektolog. Spolupracoval na díle Moravské Slovensko, redigované L. Niederlem, do něhož zpracoval kapitoly Zaměstnání lidu, život v rodině a v obci, Vzdělání a povaha lidu, Strava.Napsal a vydal knihy Moravská vesnice Nová Ves u Uh. Ostrohu I. a II., (Výročná zpráva gymnásia, Bučovice, 1914-1916), Sokolstvo a Slovanstvo (1924)m Národopisní hranice mezi Slováky a Karpatorusy (1925), Hranice mezi zemí Moravskoslezkou a Slovenskem (1932) a další. Mnohé studie zveřejnil v odborných časopisech a sbornících.
Básník, překladatel a spoluzakladatel Katolické moderny. Nejvýznamnější je jeho sbírka básní Sursum corda! (1893). Posmrtně vyšla próza Moritulus (1905). Z hebrejštiny přeložil žalmy. Jako mladý kněz byl vychovatelem dětí hraběte Harracha ve Vídni. Pochován je na hřbitově v Ostrožské Nové Vsi.
Publicista, výtvarný kritik a teoretik umění, nositel vyznamenání Za vynikající práci a Ceny země Moravskoslezské a Ceny osvobození města Brna. S Bedřichem Václavkem a Artušem Černíkem byl zakladatelem brněnského Devětsilu. Kromě článků a studií vydal několik monografií.
Malérečka kraslic. Za svou uměleckou práci a propagaci tohoto umění doma a v cizině byla vyznamenána ministerstvem školství a kultury.
Uherský Ostroh
Malíř, kreslíř a ilustrátor. Věnoval se především zobrazení motivů lidové kultury Slovácka.
Za druhé světové války člen odbojové organizace Obrana národa, důstojník Československé smíšené brigády ve Velké Británii, velitel paradesantu CARBON. Oceněn vyznamenáním generálmajor Armády ČR.
„Pokládal jsem za štěstí, že jsem mohl bojovat za naši svobodu právě ve svém rodném kraji, kde každý strom a keř ke mně mluvily známou řečí. Zde generace našich předků zastavovaly turecké a tatarské nájezdy a v nové době zabránily normalizaci.“
Po válce se přece jen vrátil do milované vlasti, do rodného města. Zemřel jako americký občan, jeho ostatky uložila rodina na hřbitově v Uherském Ostrohu.
Matematik světového významu, profesor Masarykovy univerzity v Brně, člen Akademie věd ČR. Autor 90 publikovaných vědeckých prací včetně několika monografií a řady dalších populárně-vědeckých a bibliografických prací. U příležitosti 100. výročí narození mu byl na Čestném pohřebišti města Brna odhalen pomník, kde žil v posledních letech života. Čestný občan města Brna a Uherského Ostrohu.
Zemský politický správce Moravy, politik, dvojnásobný předseda vlády, několikanásobný ministr vnitra a dalších resortů. Zemský prezident Moravskoslezské země. Všeho, čeho dosáhl, dosáhl bez protekce, vlastní pílí a houževnatostí. Pokud se první československá republika vyznačovala politickou stabilitou, pak i zásluhou Jana Černého.
Bývalá reprezentantka Československa, držitelka světového rekordu ve vrhu koulí, mistryně světa z roku 1983 v Helsinkách, osminásobná vítězka halového mistrovství Evropy.
Spisovatel, malíř, ilustrátor a lidový vypravěč. Autor knih „Slovácko sa súdí“ a „Slovácko sa nesúdí“.
Malíř a grafik. Svoji tvorbu orientuje do imaginárních poloh snů a představ, usiluje o nevšední pohled zobrazovaného objektu ve všech jeho poetických proměnách a souvislostech. V Uherském Ostrohu má galerii obrazů, kterou lze navštívit.
Hudebník, hudební skladatel, autor náboženských písní a operet.
Významný český mineralog, dlouholetý přednosta mineralogicko-petrografického oddělení Moravského muzea v Brně.
Malíř krajinomaleb, zátiší, portrétní a figurální kompozice. Jeho výtvarná tvorba je úzce spjata s rodným městem a jeho okolím. Čestný občan města Uherského Ostrohu.
Hudební pedagog, sbormistr a především hudební skladatel dechové hudby – král slovácké dechovky známý například písní „Za tichú Moravů“. Spolupracoval s řadou dechových hudeb, věnoval se i komponování vážné hudby.
Bývalý stálý člen reprezentačního hokejového družstva Československa v letech 1955–1963. Účastník dvou zimních olympiád v roce 1956 v Cortině d’Ampezzo a v roce1960 ve Squaw Valley. Držitel stříbrné medaile z MS v Ženevě z roku 1961.
Veselí nad Moravou
Ludvík Ehrenhaft, 1872 – 1955
Akademický malíř, studoval ve Vídni, Mnichově, a u Joži Uprky. Maloval motivy ze Slovácka i ze Strážnicka. Zakládající člen Sdružení výtvarných umělců moravských.
Malíř
Malíř a sochař