Lidová řemesla a výrobky

Se srdcem, s myslí a s duší vyrábí místní lidé výrobky podle starých řemeslných technik, které si můžete odvézt a nadále si tak připomínat místa, která jste zde poznali.

Kraslice

V Blatnici pod Svatým Antonínkem je malérečka kraslic Marie Čiháková. Zdobení slepičích a husích vajíček se věnuje od mládí. Používá starou techniku malování, kdy se voskem rozpuštěným nad plamenem špendlíkovou hlavičkou nanáší barva na vajíčko. Blatnická kraslice se vyznačuje červeno – černou barvou. Postupem času začala paní Čiháková malovat na kraslice cérky a šohaje ve zdejším kroji. Své umění předává dceři a vnučce. Dům manželů Čihákových můžete navštívit, pokud se předem domluvíte. Kontakt: +420 605 464 636, +420 737 802 387 e-mail: cihrab@seznam.cz.

Paní Čiháková získala titul: „Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje“.

 

 

 

 

 

 

 

 

Výrobou netradičních kraslic vyniká paní Jana Mikulcová z Ostrožské Nové Vsi. Zastavte se v jejím domě v ulici Dědina 636, neodoláte a nejméně jednu kraslici si odvezete.

Kontakt: +420 777 598 432, e-mail: janamikulcova@email.cz, www.moravskededictvi.cz/kraslice

Slaměné kraslice vyžadují přesnost a trpělivost – tím vším vyniká Milena Jurigová z Veselí nad Moravou, která je vyrábí. A nejen z vajec slepičích, ale také husích nebo křepelčích.

Kontakt: +420 737 387 242, +420 518 325 554

Gravírování

V Blatnici pod Svatým Antonínkem se malá rodinná firma BP-laser zabývá výrobou gravírovaných fotografií, firemních log či nápisů, vyřezáváním dekorací, zápichů na dort nebo jednoduchých skládaček z nekovových materiálů. Nabízí zhotovení dárků, věnování, pozorností pro zaměstnance a jiných dekorací.

Kontakt: tel.: 774 866 246,  mail: info@bp-laser.cz, 

http://www.bp-laser.czhttps://www.facebook.com/BPlaser/

Gravírované výrobky

Gravírované výrobky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pletené předměty z orobince

Paní Růžena Kozumplíková z Blatnice pod Sv. Antonínkem zůstala poslední ženou, která umí plést předměty z orobince, což je rostlina podobná rákosu. Tradici k nám přinesli legionáři z Ruska. I když jej už několik let neplete – výjimku tvoří různé akce, kde jej pouze předvádí – zůstává v našem regionu jedinou znalou tohoto řemesla.

Tašky z orobince

 

 

 

 

 

 

 

 

Paní Růžena obdržela titul „Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje“ za tradiční výrobky v oboru pletení z orobince. Svým řemeslem navazuje na místní dlouholetou tradici, která je dnes, vzhledem k nedostatku základní suroviny, v ohrožení.

Kovářské výrobky

S ohněm a kusem železa to umí umělecký kovář. Ve Veselí nad Moravou je to pan Jiří Skřivánek

Kontakt: +420 777 949 930, e-mail: skrivanek.kovar@seznam.cz , skrivanek-kovar.webnode.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kroje

Kroje – lidový oděv, je dosud živá součást dnešního života na Ostrožsku.

Obecně prospěšná společnost Tradice Slovácka v Blatničce se zabývá výrobou krojů tradičním způsobem. Na přání zákazníka ušijí ženy jakýkoliv kroj od nás i ze zahraničí. Kolektiv zručných vyšívaček a švadlen dokáže ve velmi krátké době ušít kompletní kroj pro jednotlivce i velké kolektivy. Můžete nahlédnout do šicí dílny a podívat se, jak se vyrábí kroje či dárkové předměty. Kontakt: +420 518 325 492, e-mail: info@tradiceslovacka.cz, www.tradiceslovacka.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V opravených budovách Přízámčí v Uherském Ostrohu sídlí Lidové tradice a řemesla, o. p. s.. Šicí dílna se specializuje na výrobu a zachování tradic lidových krojů a jejich součástí, rukodělné techniky jako je tkaní látek, vyšívání a podobně. Kontakt: +420 572 503 697, e-mail: remesla@ostrozsko.cz, www.lidove-kroje.cz.

Obuv a doplňky ke kroji

Ke kroji se nenosí jen tak nějaké obyčejné boty a doplňky. Speciální obuv a opasky ke kroji vyrábí pan Petr Hejda z Hluku. Kontakt: +420 608 419 660, hejdapetr@email.cz, www.krojovaobuv.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paličkovaná krajka

Paličkovaná krajka vzniklá křížením a prohazováním nití namotaných na malých dřívkách – paličkách. Touto velmi starou technikou splétání nití se zabývají ženy v Ostrožské Nové Vsi z ženského sboru Denica. Kontakt: +420 731 716 156

Kukuřičné šustí

Než se z ní stanou sedící panenky, které vijí věnce, panáčci hrající na píšťalku nebo ženy držící v náručí miminko je to jen kukuřice na poli. Krásné postavičky z kukuřičného šustí vyrábí ve Veselí nad Moravou hned dvě šikovné ženy:
Ludmila Holková – kontakt: +420 518 322 839
Jana Gajdorusová – kontakt: +420 518 322 865

Marcipánové perníky a vizovické pečivo

Ve Veselí nad Moravou pokračuje v tradici Dagmar Čechová, která peče marcipánový perník a vizovické pečivo. Kontakt: +420 603 590 836, e-mail: cechovad53@seznam.cz

Cimbál

Cimbál je nádherný nástroj, který se vyrábí z toho nejlepšího smrkového nebo javorového dřeva dováženého jen z lesů v Tatrách, Beskydech nebo Šumavy. Jeho tóny nezaměnitelně patří k folklornímu muzicírování nejen u nás, ale celé Evropě. Jiří Galuška z Ostrožské Nové Vsi je jedním z posledních výrobců cimbálů, také paliček nebo strun na cimbály a klavíry. Kontakt: +420 777 155 612

Slovácký ornament

Malováním slováckých ornamentů se zabývá pan Vladimír Šácha. Jedinou stálou expozici na Slovácku najdete v Hluku na památkových domcích. Kontakt: Vladimír Šácha, +420 777 242 433, e-mail: ornamentika@seznam.cz, www. slovackyornament.wgz.cz