Blatnička

www.obecblatnicka.cz | Blatnička č. 163, 696 71 Blatnice pod Svatým Antonínkem

V Blatničce najdete krásná místa, která byste jinde marně hledali. Les a přilehlé louky Jasenové nad Blatničkou jsou stvořené pro procházky přírodou. Dnes je obec v plném rozkvětu, jak v podnikatelské sféře, tak ve společenském životě. Lidé z Blatničky udržují staré zvyky, tradice, obnovují lidové kroje. Již od roku 2000 trvá úspěšná spolupráce s rakouskou obcí Falkenstein.
Obec Blatnička leží asi 10 km východně od Veselí nad Moravou na předhůří Bílých Karpat.
Více informací o obci ….

Aktuality z obce

Slavnosti vína a otevřených památek 2022

 

Aktualizace: 09.09.2022 17:45 – Slavnosti vína v Uherském Hradišti proběhnou za každého počasí!!!

Z důvodu počasí je pouze zrušen odpolední program našeho Mikroregionu, který se měl konat v parku Bastion.

https://slavnostivinauh.cz/akce_slavnosti/mikroregiony-se-predstavuji-ostrozsko-veselsko/

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jednou z nejvýznamnějších akcí svého druhu, která prezentuje bohatost a rozmanitost tradiční lidové kultury na Slovácku. Jejím dějištěm jsou otevřené historické památky královského města Uherského Hradiště, právem nazývaného slováckou metropolí.

Idea pořádat vinařské slavnosti navazuje na prvorepublikovou uherskohradišťskou tradici velkých národopisných výstav. Myšlenka rychle nalezla široký spontánní ohlas ve vinařských obcích a městech a Slovácké slavnosti vína a otevřených památek si tak i přes krátkou dobu své historické existence vysloužily prestižní a uznávané postavení.

Jedná se o ryze nekomerční přehlídku kulturního dědictví regionu, kterou pod odbornou garancí Klubu kultury Uherské Hradiště spolupořádají mikroregiony Staroměstsko, Ostrožsko – Veselsko, Východní Slovácko, Dolní Poolšaví, Za Moravú, Bílé Karpaty a Buchlov.
Do programu se zapojuje téměř stovka měst a obcí z okolí Uherského Hradiště, k nimž se připojují partnerská města Uherského Hradiště: Bridgewater (Velká Británie), Mayen (Německo), Sárvár (Maďarsko), Krosno (Polsko) a Skalica (Slovensko).

Historické jádro Uherského Hradiště se tak již od roku 2003 pravidelně druhý víkend v září proměňuje v jedno velké pódium, na němž se představují desítky folklorních souborů, cimbálových muzik i dechových kapel, a společně s ochutnávkou vín, burčáku a regionálních gurmánských specialit vytvářejí nezapomenutelný zážitek pro desetitisíce návštěvníků.

„Tanec je jako víno, zraje každým dalším představením.“
Alarmel Valli

Velkou zásluhu na úspěchu a popularitě celé akce mají i jedinečné historické památky, jimiž je královské město Uherské Hradiště (jež je hrdým nositelem titulu Historické město roku 2011) doslova poseto. Genius loci sakrálních i světských objektů, či objektů tradiční lidové architektury se tak u příležitosti Slováckách slavností vína a otevřených památek přirozeně a přitom vzácně snoubí s krásou slováckých krojů a stylovým kulturním programem.

50. výročí dechové hudby Blatnička

U příležitosti tohoto jubilea dechové hudby Blatnička se konal 30.4. 2022 v kulturním domě v Blatničce koncert, který svým vtipným i laskavým slovem doprovázel známý moderátor pan Karel Hegner. Muzikanti i zpěvačky předvedli publiku to nejlepší, co jejich nástroje a hrdla dokážou. Celý večer svým fotoaparátem zdokumentoval pan Petr Nedoma: http://www.fotopn.cz/…/50let_dhblatnicka_2022/index.html

U zrodu tehdy stál kapelník Josef Pančík. “Jednou v zimě ke mně došli obá přesedé družstva aj národního výboru a řekli mně, že když mám kapelu dětí v Lúce, že bych mohl zbudovat aj kapelu u nás v Blatničce“. Tato věta dala impulz obnovení (první zmínka o původní hudbě je z roku 1878) této dnes úspěšné a známé kapely, která v současné době hraje pod taktovkou kapelníka Miroslava Zalubila.

TROCHA FOTEK Z FAŠANKU

Tak jako na Slovácku se umí veselit málokde! Nejen průvody masek, zabíjačka, hudba a zábava, ale i netradiční otužování v řece Moravě a kulturní vystoupení či bál v Ostrožské Lhotě. Pokud jste to nestihli nebo pokud si chcete fašankové veselice připomenout, nahlédněte na pár fotek z fašanku v regionu. Za fotky z Veselí děkujeme Vojtu Pešovi…

 

Košt o najlepší kysané zelé

V Blatničce se v sobotu 25.ledna 2020 od 14 hodiny konal už 10.ročník koštu ,,O NAJLEPŠÍ KYSANÉ ZELÉ NA SLOVÁCKU,, pořádaný obcí Blatnička a Tondou Vrbou, který tuto akci také moderoval. K poslechu zahrála Dechová hudba Blatnička a vystoupili žáci LŠU Veselí nad Moravou. K hodnocení se sešlo celkem 126 vzorků kysaného zelí, z nichž první cenu vyhrál pan Oto Joska z Uherského Brodu,Přečíst celé …

Projekt – OBNOVA KRAJINY ZÁLÚČÍ U BLATNIČKY – získal hlavní cenu Adapterra Awards v kategorii VOLNÁ KRAJINA

Zemědělec z Blatničky obnovuje tradiční, pestrou a malebnou krajinu jižní Moravy. Bojuje tak s výkyvy počasí, změnami klimatu i ztrátou biodiverzity v zemědělské krajině. 

„Takhle to dál nejde,“ uvědomoval si Martin Smetana ještě jako student botaniky, zoologie a ekologie na Masarykově univerzitě v Brně, když při svých cestách po Slovácku viděl extrémně zorněnou krajinu, Přečíst celé …

Tradiční výlov ryb v Blatničce 26.-27.10.2019

V uplynulém víkendu proběhl v Blatničce tradiční výlov ryb. Počasí přálo, rybí speciality byly vynikající, bylo zde také množství prodejních stánků a atrakcí pro děti a návštěvníků výlovu opět o něco více než v uplynulém roce. Tento výlov se stává rok od roku stále více populárnějším. Na všechny fotky z této akce se můžete podívat zde na stránkách v sekci ,,Foto a video,,Přečíst celé …

Atrakce obce

Vodní nádrž v Blatničce

Zde si na své přijdou rybáři, a pokud jejich úlovek nebude nijak oslnivý, mohou navštívit tradiční výlov přehrady, který je spojen s prodejem živých ryb a specialit. Slavnostní výlov ryb z přehrady je v měsíci říjnu.Přečíst celé …

Tradice Slovácka, o.p.s.

Obecně prospěšná společnost Tradice Slovácka v Blatničce vznikla díky projektu „Středisko školy lidové tvořivosti a řemesel“, který byl spolufinancován EU. Hlavní prioritou je výroba a údržba krojů a krojových součástí tradičním způsobem tak, aby byla zachována osobitá kultura našich předků a zároveň bylo vyhověno přáním zákazníka.Přečíst celé …

PR Kobylí hlava

Přírodní rezervaci Kobylí hlava, vyhlášenou v roce 1998 o výměře 1,63 ha, tvoří zbytky teplomilných luk na jihovýchodním svahu vrchu Kobylí hlava v Hlucké pahorkatině.Přečíst celé …