PP Lázeňský mokřad

Ostrožská Nová Ves

Jedná se o vlhké slatinné louky v nivě řeky Moravy v bezprostřední blízkosti Sirnatých lázní, asi 1 km severně od obce Ostrožská Nová Ves, nadmořská výška 175 m n. m., výměra 9,1756 ha. Na lokalitě bylo zjištěno téměř sto druhů vyšších rostlin. Z botanického hlediska jde o území, které již nemá v nivě Moravy na území okresu Uherské Hradiště obdoby.

Z významných rostlinných druhů zde byl zjištěn skřípinec jezerní, kamyšník přímořský, sítina sivá, ostřice srstnatá, kosatec žlutý, šmel okoličnatý, žluťucha lesklá a silně ohrožený druh ožanka čpavá. Orientačním zoologickým průzkumem byly zjištěny vzácné druhy brouků vázané na porosty vrb, např. tesaříci Xylotrechus pantherinus, Ropalopus macropus, tesařík pižmový a velmi vzácní krasci. V polních kulturách v bezprostředním okolí luk byl zjištěn zvláště chráněný silně ohrožený krajník, mizející druh, který se ojediněle objevuje v teplejších oblastech na polích a stepích. Na území přírodní památky byla zjištěna také velmi lokální a vzácná píďalka žluťuchová. Její přežívání na lokalitě po povodních v r. 1997 nebylo prokázáno. Z tohoto místa je také známá lokální a vzácná mokřadní můra rákosnice lesklicová. Z obojživelníků se ve vodních příkopech a tůňkách vyskytují zejména zelení skokani a rosnička zelená.

Jedná se o zbytek původních značně rozsáhlých luk nivy řeky Moravy, které byly vesměs rozorány hlavně po regulaci řeky Moravy v polovině 20. stol. Na mokřadních loukách vyvěrají prameny sirné vody s léčebnými účinky, která se od r. 1903 využívá v místních Sirných lázních.

Zdroj text, foto: http://nature.hyperlink.cz/